Menu

Zámek Hořín

Nedaleko Mělníku, téměř na dohled od soutoku Vltavy a Labe, se nachází rokokový zámek Hořín. Původně lovecký zámeček se nalézá v obci Hořín a byl vystavěn na sklonku 17.století na přání hraběte Jakuba Černína podle návrhu architekta G. B. Alliprandiho. Malbami ho vyzdobil malíř F. M. Schiffer se svým bratrem Antonínem. V roce 1701 byla k zámku připojena jízdárna a stáje.

Dalšímu majiteli Františku Josefovi Černínovi dosavadní lovecký zámek nestačil a dal si proto podle projektu F.M.Kaňky na jeho místě postavit v letech 1713-1720 barokní zámek.

Poté zámek byl ještě několikrát přestavován a rozšiřován. V letech 1760-1763 vyzdobil dva tzv. „Kamenné pokoje“ v přízemí zámku Carlo Giuseppe Bossi asymetrickým hřebínkovým štukem. K posledním stavebním změnám došlo na sklonku 18. století, kdy byl na zahradním průčelí postaven nízký tympanon a uvnitř zámku přestaveno schodiště.

Zámek patří k nejzachovalejším objektům slučujícím prvky pozdního baroka s raným rokokem.
Zámek není v současné době přístupný veřejnosti.

Galerie

Hořín

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies