Menu

Věž kostelu sv. Petra a Pavla

Pozdně gotická věž kostela sv. Petra a Pavla už více než půl tisíciletí vévodí širému kraji na soutoku Labe a Vltavy. Měla své předchůdkyně, nejprve v podobě románské a později starší gotické. Se stavbou věže se začalo na počátku 80. let 15. století. Tehdy byl kostel přestavován díky odkazu královny Johany z Rožmitálu, která v Mělníku roku 1475 zemřela a dle dobových pramenů byla ve zdejším chrámu pochována.

Věž vyrostla v průběhu několika let, což její stavitelé zaznamenali na několika místech. Rok 1486 nese klenba přízemí věže, kaple Božího hrobu, která patří spolu s komnatou prvního patra k nejhodnotnějším prostorům kostela. Letopočet 1487 nalezneme na římse pod velkým gotickým oknem na východní straně a konečně římsa nad ním je opatřena letopočtem 1488. Ten je součástí kryptogramu prozrazujícího jméno stavitele Johanna Spiesse z Frankfurtu.

Původně byla věž zakončena gotickou jehlancovou střechou, jak je patrné na obraze Filipa Massance s námětem sv. Ludmila učící sv. Václava (1679) na bočním oltáři v severní lodi. Pozadí ústředního výjevu tvoří silueta města Mělníka v podobě před ničivým požárem roku 1681. Následující oprava dala věži raně barokní cibulovitou báň doplněnou cibulkami nad nárožními věžičkami ochozu. Věž sloužila jako strážní místo i jako zvonice.

Roku 2006 byla zahájena náročná oprava věže s cílem jejího zpřístupnění. Ochoz věže (ve výšce 37 m) nás přivítá na své západní straně. Návštěvníkovi se tam naskytne opravdu nezapomenutelný výhled do kraje a na město. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout např. na města Kralupy nad Vltavou i Kladno, stejně jako severněji na vrcholky Českého středohoří, před nimiž se nachází homole hory Říp.

Věž

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies