Menu

O městě Mělníku

Okresní město Mělník leží na vyvýšenině v Polabské nížině 30 km na sever od Prahy. Toto starobylé královské věnné město má 20.000 obyvatel a jako centrum zemědělského kraje se proslavilo především pěstováním vinné révy a každoročně pořádanou slavností vinobraní.

Z mělnické vyhlídky můžeme sledovat nezapomenutelný soutok Labe s Vltavou, ale také lze vidět památnou horu Říp a za dobré viditelnosti České středohoří. K velmi vyhledávaným oblastem v zázemí Mělníka patří Kokořínsko s pískovcovými skalami a gotickým hradem Kokořín ze 14. století. V těsné blízkosti se nachází zámek Hořín.

Město Mělník vzniklo ve 13. století z podhradí a později trhové osady. Zakládací listinu město nemá. A tak první zpráva, podle níž se Mělník považoval za město, se objevila až v listině Přemysla Otakara II. z 25.listopadu 1274, kterou byl Mělnickým darován k dobudování obce podíl na výnosu labského obchodu. Mělník pak prohlásil natrvalo za královské věnné město až Karel IV.

Mezi nejdůležitější pamětihodnosti Mělníka patří městská Radnice, původně rychta z roku 1398, od roku 1449 radnice, přestavěna po požáru roku 1793 a znovu roku 1889 a 1941, dále Gotický trojlodní kostel svatých Petra a Pavla, původně románský z 11. století, hřbitovní Kostel sv. Ludmily z roku 1585, přestavěný roku 1683, Kapucínský kostel Čtrnácti svatých pomocníků s někdejším klášterem, a za povšimnutí také stojí renesanční a barokní domy na náměstí a v Palackého ulici či Pražská brána (z let kolem 1500) a zbytky hradeb s baštou a vodárenskou věží.

Mělník

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies