Menu

Nová éra

Éra socialismu

Éra socialismu přinesla zdejšímu vinařství ztrátu kontinuity a zodpovědných vlastníků. V roce 1948 je na Lobkowiczké panství i se zámeckým vinařstvím uvalena státní správa. V roce 1951 je založen Státní statek Mělník a zámecké vinařství je jeho součástí. V roce 1992 je majetek v rámci restitucí opět vrácen do rukou rodu Lobkowiczů. Tehdy sedmasedmdesátiletý restituent Otakar Lobkowicz převedl majetek na svého syna Jiřího Lobkowicze, který žije na zámku v Mělníce dosud. Jiří Lobkowicz obnovil tradici zámeckého vinařství a vlastní produkci.

Začátek nové éry

Nová éra nastala v roce 2009, kdy se po rekonstrukci sklepa sv. Josefa, který byl mimochodem vykopán roku 1909 pod zámeckým nádvořím, vrátila výroba vína zpět na mělnický zámek.

Vinice sv. Ludmily byla jako první převedena do systému EKO zemědělství a postupně ji budou následovat i další vinice. Tento systém je sice náročnější na ochranu révy a v extrémních letech riskantní, ale má velmi pozitivní vliv na kvalitu půdy a révu, která pak vykazuje lepší vitalitu a hrozny vyšší kvalitu.

Celková plánovaná produkce je 40.000 lahví vína ročně. Hlavní portfolio tvoří známková vína, z nichž nejznámější a tradiční je víno Ludmila – bílé a červené a sekt Zámek Mělník.

Sklizeň hroznů

Sklizeň hroznů v roce 1974 na vinici sv. Ludmily

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies