Menu

Kostel sv. Petra a Pavla

Římskokatolický kostel svatého Petra a Pavla v Mělníku je jedním z nejstarších kostelů v Čechách. Trojlodnímu gotickému kostelu vévodí 60 metrů vysoká věž čtvercového půdorysu s barokním zakončením, která tvoří dominantu města Mělník a tyčí se nad soutokem Labe s Vltavou. Pod kněžištěm chrámu se nachází krypta s kostnicí.

Počátky kostela jsou kladeny do období kolem roku 1000 – doby kněžny Emmy (+1006), manželky českého knížete Boleslava II. V letech 1483–1488 byla postavena nynější věž a ze stejné doby pochází také chrámové trojlodí. Svou nynější podobu získal kostel v roce 1520. Menší úpravy proběhly ještě po požárech v letech 1555 a 1681 (barokní cibulovitá báň věže), jakož i při komplexní obnově kostela v letech 1910–1916. Kostel je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka.

Zajimavostí kostela jsou zvony pravděpodobně z roku 1410 odlité s velkou pravděpodobností pražským zvonařem Egidiem – Jílkem. Při požáru kostela roku 1681 se roztavily. Teprve roku 1690 byly do věže vyzdviženy tři nové zvony z dílny mladoboleslavského zvonaře Jeana Pricqueye. Do dnes z nich zůstaly jen dva „Sv. Petr a Pavel“ a „Sv. Václav a Ludmila„. Václav Koníček pořídil náhradu za odnesený 3. zvon a až v roce 1993 ho litoměřický biskup Josef Koukl vysvětil svaté Anežce a Zdislavě.

Kostel ze strany

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies